News & Events
Global Game Jam: játékot programozni 48 óra alatt? Lehetséges!
- 2017-02-09
- Posted by: Yellowroad
- Category: Egyéb

Kreatív résztvevők ezrei, milliónyi ötlet, egy eseménydús hétvége egy játékprogram elkészítésére – ez a Global Game Jam, a játékfejlesztők globális éves eseménye, melyen magyar résztvevők is képviseltetik magukat évről évre.
A játékfejlesztői közösség számára a január egy kisebbfajta ünnep a Global Game Jam miatt; ekkor a résztvevők egy hétvégén keresztül próbálnak a lehető legkreatívabb módon lefejleszteni egy játékot adott témára. Januárban immár a kilencedik alkalommal rendezték meg az eseményt összesen száz országban; közel 40.000 játékfejlesztő vett részt benne, és hétezer ötletet dolgoztak fel.
A versenyen fizikailag is részt kell venni, elég azonban a világ valamelyik jam pontján, a legközelebb eső városban megjelenni. Magyarországon például ötödik alkalommal szolgált a kétnapos esemény helyszínéül a Nemesys Games irodája, ahol nagyjából 30 fejlesztő jelent meg.
Hogyan zajlik egy Global Game Jam?
A jam középpontjában mindig egy adott kifejezés, esetleg játékmechanikai megkötés áll – ezt a témát minden alkalommal este hat órakor hirdetik ki. Korábban komplett kérdést is feldobtak a résztvevőknek, idén a „waves”, azaz hullámok volt a téma, amit mindenki a saját maga módján értelmezhetett. A téma kihirdetését közös barinstorming követi, a legjobb ötletekről lista készül, majd minden csapat kiválaszthatja, hogy melyiken szeretne dolgozni.
Ezután kezdődik a kivitelezés, a pénteki tervezés és ötletelés után szombaton indul be a munka. Mindenki azt a szoftvert használhatja, amelyikben jártas. Az idei jamen többen is a Unity, Visual Studio, Photoshop, Inkscape, MagicaVoxel programokat használták.
Az idő rövidsége miatt a jamen általában az egyszerűbb stílusok népszerűek. „Jellemzőek az endless runner típusú játékok, amelyekben a játékos egyfolytában fut, akadályokat ugrik át, rombol; valamint a felülnézetes programok. Az idei hullámos téma kapcsán sokan nyúltak az útkeresős, labirintusos játékokhoz” – meséli Szegedi Anita, a Nemesys Games producere, játékfejlesztője.
Verseny helyett kihívás, bajtársiasság
A szervezők felmérése szerint a résztvevők közel fele újonc, akiket a kapcsolatépítés és a kíváncsiság hajtja, vagy az érdekli, hogy áll a többiekhez képest. A lényeg a kooperáció: itt nincsenek vesztesek vagy nyertesek. „Ez egy challenge, amin megnézheted, hogy mit tudsz összehozni nagy nyomásra kevés idő alatt. A versenyeztetéssel nem összekovácsolódnának, hanem szétmorzsolódnának a csapatok. Így viszont az egész egyfajta bajtársias dolog, és arra megy ki, hogy csináljunk valami izgalmasat és jót” – fogalmaz egy fejlesztő.
Az elkészült munkákat mindig a GGJ hétvégéjének utolsó napján, vasárnap este hatkor mutatják be egymásnak a fejlesztők, később letölthetővé válnak az esemény hivatalos oldaláról is – a forráskódokkal együtt, melyekből bárki ötletet meríthet és tanulhat.
Te is részt vennél jövőre kreatív programozóként a játékfejlesztők globális éves „ünnepén”? Szívesen terveznél ötletes játékokat a jamen? A Yellowroad programmal 4 hónap leforgása alatt junior fejlesztő lehetsz, ezt követően csak rajtad múlik, hogy mennyi idő alatt válsz profivá. Azután pedig nincsenek határok: irány a következő Global Game Jam!
Kíváncsi vagy, milyen játékok készültek idén? Böngész a GGJ videói között!
A cikk forrását ide kattintva találod.